Teams

  • Team websites may be found by clicking on the underlined teams.Department websites may be found by clicking on the underlined department name. Teacher websites may be found in the individual teacher's listing in the OMS Staff Directory.

    7th Grade - Team 7 O (Sharks)

    • English - Chris Gunst 
    • English - Pernille Ripp
    • Geography - Alex Howe
    • Geography - Laura Stoller
    • Math - Katie Gratzl
    • Math - Jake Malloy
    • Science - Heather Grady
    • Science - Alex Krucas
    • Cross Categorical - Kelly Manzeck 

    7th Grade - Team 7 M (Dawg Pound)

    • English - Liz Galica
    • English - Casey Wichser
    • Geography - Kevin Gasner
    • Geography - Alex Howe
    • Math -  Cassidy Heller 
    • Math - Jake Malloy
    • Science - Alex Krucas
    • Science - David Spaeth 
    • Cross Categorical - Emily Doughty
    • Cross Categorical - Stephanie Gilbert

    8th Grade - Team 8 O (Catsylvania)

    • English - Jodi Carlson
    • English - Katy Wineke
    • History - Alex Howe
    • History - Jason Symes
    • Math - Jake Malloy
    • Math - Sydnee Wyss-Lund
    • Science - Alex Krucas
    • Science - Nate Mahr
    • Cross Categorical - Joe Cognac
    • Cross Categorical - Bonnie Burton

    8th Grade - Team 8 M (Moose Lodge)

    • English - Jodi Carlson
    • English - Lenore Hatton
    • History - Alex Howe
    • History - Kim Walker
    • Math - Dan Kissling
    • Math - Jake Malloy
    • Science - Alex Krucas
    • Science - Chris Mitchell
    • Cross Categorical - Jessica Mueller
    • Cross Categorical - Kami St. Clair

     

Departments

  • ART

    • James Stansfield
    • Meghan Touhey

    CAREERS

    • Bill Rockwell

    ENGLISH

    • Jodi Carlson
    • Liz Galica
    • Chris Gunst 
    • Lenore Hatton
    • Pernille Ripp 
    • Jane Tanner - Literacy Skills
    • Casey Wichser
    • Katy Wineke 

    ESL 

    • Maggie Lofgren - Bilingual
    • Rachel Zidon - ELL

    HEALTH

    • Chris Balbach
    • Megan Wyss-Lund

    INSTRUCTIONAL COACH

    • Laura Brudos
    • Andrea Fuller

    LIBRARY MEDIA SPECIALIST

    • Christine Hunter

    MATH

    • Katie Gratzl
    • Cassidy Heller
    • Daniel Kissling
    • Jake Malloy
    • Sydnee Wyss-Lund

    MUSIC

    • Kay Black - Orchestra
    • Matthew Cornale - Band
    • Patrick Dorn - Band
    • Heather Rattmann - Vocal Music
    • Kati Seiter - Band

    ONLINE

    • Jessica Schrimpf

    PHYSICAL EDUCATION

    • Chris Balbach
    • Andy Faulkner
    • Rick Fleming
    • Megan Wyss-Lund

     

     

  • SCIENCE

    • Heather Grady
    • Alex Krucas
    • Nate Mahr
    • Christopher Mitchell
    • David Spaeth

    SOCIAL STUDIES

    • Kevin Gasner
    • Alex Howe
    • Laura Stoller
    • Jason Symes
    • Kim Walker 

    SOCIAL/EMOTIONAL LEARNING COACH

    • Janet Pliner

    SPECIAL EDUCATION

    • Bonnie Burton
    • Joe Cognac
    • Emily Doughty
    • Stephanie Gilbert
    • Kelly Manzeck
    • Jessie Mueller
    • Kami St. Clair

    STEAM

    • Craig Fischer
    • James Stansfield

    STUDENT SERVICE

    • Kit Laibly - Counselor
    • Rachael Hansen - School Psychologist 
    • Jan Neumann - Admin. Asst. 
    • Amanda Sedlacek - School Social Worker
    • Emily Severson - Counselor

    STUDENT SUPPORT                        

    • Julie Mandli - Physical Therapist 
    • Diane Musser - Occupational Therapist 
    • Kelsey Offerman - Speech & Language

    TECH ED

    • Daniel Howard 

    WORLD LANGUAGE

    • Laura Brudos - Spanish
    • Kate Cognac - Spanish
    • Jolene Huberty-Wochenske - German
    • Tori Landsverk - Spanish